Logo Fundacji
Praktyki Praktyki-dziennikarz

Dziennikarz - Praktyki

Dziennikarz, dziennikarka – osoba zajmująca się przygotowaniem i prezentowaniem materiałów w środkach masowego przekazu.Pierwotnie termin ten oznaczał osobę piszącą teksty w gazetach, ale wraz z rozwojem innych mediów, objął także osoby zajmujące się przygotowaniem tekstów w radiu, telewizji oraz internecie.

Podstawowym zajęciem dziennikarza jest dostarczanie odbiorcy wartościowych informacji, najczęściej dotyczących bieżących wydarzeń. Osoba pracująca na tym stanowisku tworzy inne gatunki dziennikarskie, takie jak reportaże, felietony, newsy i inne.

W dobie internetu przygotowuje również materiały audio i video oraz robi zdjęcia, które są publikowane w sieci np. na portalach i serwisach informacyjnych.

Praktyki . Dziennikarz

Obowiązki (dostosowane do umiejętności praktykanta):

• zbieranie i interpretacja informacji pod kątem przydatności do wykorzystania w tworzeniu publikacji;

• pisanie i redakcja tekstów o zróżnicowanej tematyce, stylistyce, realizujących różnorodne reguły gatunkowe i cele komunikacyjne;

• wsparcie obsługi strony internetowej w ramach publikacji tekstów;

• współpraca z grafikami, fotoreporterami i działem technicznym w celu nadania odpowiedniego kształtu graficznego i wizualnego materiałom przeznaczonym do publikacji (m.in. Adobe Photoshop);

• utrzymywanie kontaktu z odbiorcami (czytelnikami) w celu poznania ich zainteresowań i opinii lub wpływania na nią przy wykorzystaniu social mediów;

• uczestniczenie w dialogu społecznym na ważne i aktualne tematy, kształtowanie postaw przyjających przestrzeganiu demokratycznych reguł życia społecznego i politycznego;

• administracja portali należących do Fundacji, w tym redagowanie, korekta i publikowanie artykułów, dbanie o porządek zamieszczanych treści, aktualizowanie danych na portalach (tylko w przypadku praktyk dłuższych niż 160 h).

Najważniejsze narzędzia wykorzystywane podczas praktyk:

• Google Analytics

• Google Zeitgeist