Udany debiut poznańskiego kwartetu Pops Quartet

Z ramienia Fundacji Głos Młodych w konkursie wystąpił poznański kwartet smyczkowy pod nazwą „Pops Quartet”, któremu przewodniczył Maciej Sztor – dyrygent, animator kultury, absolwent Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie dyrygentury symfonicznej prof. Jerzego Salwarowskiego. Współpracuje z kilkoma orkiestrami symfonicznymi w Polsce między innymi: Polską Orkiestrą Radiową w Warszawie, Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus oraz Teatrem Muzycznym w Poznaniu. Jest również dyrygentem Poznańskiej Orkiestry Kameralnej i Orkiestry Kameralnej POSM II st. im. M. Karłowicza w Poznaniu .

 

Zwycięski kwartet składał się z czterech młodych kobiet: Aleksandra Lesner – absolwentka Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Już od 2 lat związana jest Teatrem Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu. Jest laureatką prestiżowych nagród i wyróżnień.

Katarzyna Janda-Dawidziuk – skrzypaczka, absolwentka Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Podobnie jak pierwsza osoba, także jest związana z Teatrem Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu. Występuje także jako altowiolistka.

Ewa Krawiec – altowiolistka, absolwentka Akademii Muzycznej im. I. J. Padereskiego w Poznaniu. Od 2006 roku współpracuje na stałe z Orkiestrą Fetiwalową Tiroler Festspiele Erll. Od sezonu 2010/2011 związana Teatrem Muzycznym w Poznaniu.

Pani Agnieszka Kowalczyk – wiolonczelistka, absolwentka Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Współpracowała z wieloma orkiestrami i teatrami w Polsce i zagranicą między innymi z Teatrem Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, Toruńską Orkiestrą Kameralną i Orkiestrą Festiwalową Tiroler Festspiele Erll.

Organizatorzy przedsięwzięcia zaproponowali dowolną przestrzeń miejską w Warszawie, by zorganizować koncert. Ostatecznie wybrano jedno z najbardziej ruchliwych miejsc w stolicy, i ten fakt był o tyle zaskakujący, iż koncert Pops Quartetu odbył się w samo południe w Złotych Tarasach. A jak powszechnie wiadomo, jest to jedno z najbardziej zatłoczonych miejsc w Warszawie. Co więcej dla odwiedzających Galerię Handlową nie ukrywali swojego zaskoczenia. Nigdy wcześniej w takim, a właściwie w tym dokładnie miejscu nie mieli przyjemności usłyszeć muzyki poważnej na żywo.

Około jednej godziny zegarowej trwał popis umiejętności kwartetu Pops Quartet. W tym czasie zaprezentowano między innymi utwory takie jak: muzykę Jana Kaczmarka z filmu „Marzyciel” oraz „Wieczór”, muzyka Krzesimira Dębskiego z filmu „Ogniem i mieczem” i „Sfora”, a także utwory w wersji instrumentalnej Stinga. Jak wiadomo Sitng całkiem niedawno wystąpił w Poznaniu z okazji otwarcia miejskiego stadionu Lecha Poznań. Jednocześnie stał się niejako wizytówką, symbolem Poznania.

Damski kwartet smyczkowy przyjechał do Warszawy i zaliczył bardzo udany debiut. Jednym słowem okazał się strzałem w dziesiątkę. Pops Quartet wygrał warszawski konkurs „Poznań Burzy Kulturalnej”. W trakcie trwania koncertu nie było dodatkowego nagłośnienia, a ponadto na ten czas wyłączono pobliską fontannę. Wszystko to zrobiono dla potrzeby uatrakcyjnienia wydobywających się dźwięków.

Poznańska Burza miała być czymś w rodzaju naznaczenia zwycięstwa w konkursie na Europejską Stolicę Kultury. Pomimo przegranej w tym konkursie, Poznań będzie wielkim zwycięzcom. Wszystko dlatego, iż jako stolica Wielkopolski zaprezentował się od tej najlepszej strony.

W organizacji koncertu pomagała Iza Demidów .

Karolina Werstler

Brak możliwości komentowania.